ÇEVİRİ: 6 FOTOĞRAF EDİTÖRÜ YENİ YETENEKLER BULMAK İÇİN INSTAGRAM'I NASIL KULLANDIKLARINI ANLATIYOR


Nisan 13, 2017 Elizabeth Sulis Gear


©Amr Alfiqy - TIME LightBox, fotoğraf editörü Olivier Laurent tarafından Instagram’da keşfedilen bir fotoğrafçı

Sosyal medya, uzun süredir göz ardı edilen bir ortam olsa da, günümüzde sayıları her geçen gün çığ gibi büyüyen bir fotoğrafçı kitlesi, bu mecranın fotoğraflarını pazarlamak için faydalı bir ortam olduğunu kabul ediyor. Instagram'ın dolaysızlığı ve kolay erişilebilirliği yeni çalışmalar bulmak ya da bir görev için uygun kişiyi işe almak isteyen fotoğraf editörleri, sanat alıcıları ve şirketler için bu uygulamayı faydalı kılan başlıca özellikler...

PhotoShelter ile işbirliği içinde hazırlanan Instagram hashtag'lerini kullanma kılavuzumuzda, işinizin doğru kitleler tarafından görülmesine yardımcı olmak için hashtag kullanmanın önemini vurguladık. (ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz. Kaynak İngilizcedir.) Bunun ardından çaylak ve/ya bilinen fotoğrafçıların devam eden çalışmalarını bulmak ve takip etmek için Instagram'ı nasıl kullandıklarını anlatan altı fotoğraf editörüyle görüştük.

Olivier Laurent, TIME LightBox Fotoğraf Editörü

“Instagram’ı sürekli olarak yeni yetenekler keşfetmek için kullanıyor, aynı zamanda yerleşik fotoğrafçıların çalışmalarını inceliyorum. Bir fotoğrafçının Instagram akışı aracılığıyla vizyonu, kimliği ve işine olan bağlılığı hakkında çok şey öğrenilebilir. Duruma ve editöryal ihtiyaçlara bağlı olarak; ya belli bir fotoğrafçıyı arıyorum ya da özellikle aşina olmadığım, tanımadığım insanları keşfetmek için uygulamanın bana rehberlik etmesine izin veriyorum.

Herkes 2015 protestoları sürecinde TIME'nin kapağını oluşturan Baltimore'lu Devin Allen'ı biliyor, ancak ben düzenli olarak Instagram'da fotoğrafçıları keşfedip yayınlarım. En yenisi, New York'ta yaşayan bir mülteci olan Mısırlı fotoğrafçı Amr Alfiqy idi. Başkan Donald Trump’ın tartışmalı seyahat etme yasağı sonrasında, hava limanı protestolarının çekimi işini ona verdim. Bu vaka, doğru kullanıldığında Instagram'ın yeni sesleri ortaya çıkarabilmenize nasıl yardımcı olduğuna güzel bir örnektir.

Belirli hashtag'leri veya konum etiketlerini araştırıyorum. Bunlardan ikincisi (konum), dünyanın herhangi bir yerinde bir şey olduğunda sahnede kim olduğunu bulmanızı sağlar. Bu özelliklerden yararlanmayan profesyonel fotoğrafçıları gördüğümde hep şaşırdım. Yeni sesler bulmanın başka bir yolu da, kimin kimi takip ettiğini incelemektir. – bazen meslektaşlarım veya arkadaşlarım yeni yetenekleri keşfederler ve onların takipçi listelerine göz atmak faydalı bir bilgi birikimi kaynağı olabilir.

Instagram'ı her gün, günde birkaç kez tararım. Bazen çalışmak istediğiniz yeni bir kişiye rastlarsınız. Herhangi bir günde ne bulacağınızı asla bilemezsiniz.”

‘Mitiku Kassa, Etiyopya'nın Afet Risk Yönetimi Komiseri, Addis Ababa’daki Ofisinde’. © Zacharias Abubeker - Bloomberg Businessweek, fotoğraf editorü Jane Yeomans tarafından Instagram’da keşfedildi.

Jane Yeomans, Bloomberg Businessweek Fotoğraf Editörü

“Instagram, görevlere fotoğrafçı atarken ve fotoğraflar için kaynak ararken günlük olarak kullandığım birçok fotoğraf aracından sadece birisidir. Fotoğrafçıların dünyanın neresinde olduğunu görmek için Instagram'a sık sık göz atıyorum. Çünkü çoğu haftalarda dünya çapında bir öykü için göreve bir fotoğrafçı atamak istiyorum. Ek olarak, mevcut fotoğrafları lisanslamak için Instagram'ı tarıyorum. Ayrıca adres defterimi genişletmek ve yeni fotoğrafçılar bulmak için kullanıyorum. Instagram'da bulduğum fotoğrafçılardan aldığım lisanslı fotoğraflar ile projelerini Instagram'da bulduğum ve iş için tuttuğum belli başlı (tanıdığım, ama iş vermek durumunda olduğum bir lokasyonda bulunduğunu tespit ettiğim) fotoğrafçılar var. Bazen de belirli bir etkinlik ya da yer aradığımda hashtagler üzerinden taramalar yapıyorum.”

Kerri MacDonald, New York Times Sosyal Fotoğraf Editörü

“Instagram’dan bulduğum, -mesela Mark Hartman’ın ‘Coney Island’ serisi gibi- bazı projeleri yayınladım. The Times'da benim gibi bir fotoğraf editörü olan Amanda Boe ile New York ofisinde ve Instagram'da “haftasonu projesi” adı altında bu projeleri yayımlamak için birlikte çalıştım. Daha yakın zamanda Mark Makela ile “Öncelikli Odaklanmış” adlı bir seride çalıştık. Mark, The Times için düzenli olarak çalışıyor ve Instagram hakkında aramızda sık sık e-postalaşıyoruz. Ana renkler üzerine yoğunlaşmaya başladı ve @nytimes için birlikte bir hafta sonu geçirdik.

Hong Kong büromuzda çalışırken yeni fotoğrafçıları bulmak için sosyal medyayı kullandım. Sadece Instagram’ı değil, Twitter ve Facebook’u da... The Times’dakilerin aksine sık sık fotoğrafçı kiralamam. (Benim öncelikli hedefimiz, zaten bize çalışan, savaştan tutun da yiyeceğe kadar her şeyi çeken fotoğrafçıların hepsiyle çalışmak.) Ama atadığımda, önce bir fotoğrafçının Instagram'daki akışına bakıyorum. Aslında Instagram için çekilen bir proje üzerinde çalışırken, platformda güçlü bir varlığa sahip olan kişilere meyilli olmaya çalışıyorum. Son dakika haberlerinde Instagram hashtagleri kullandık, ancak genellikle yeni fotoğrafçıları bulmak için hashtagleri taramam. Yeni birisini bulmak için gerekli olan kolay bir yolun var olduğunu düşünmüyorum. Örneğin çok geniş bir skalası olan #photojournalism etiketini takip etmek gibi... Bir hesaptan diğerine atlamak yerine kendimi biraz akış içinde kaybetmeye eğilimli olabilirim. Instagram'a her gün bakıyorum ve fotoğraf editörlerimin çoğunun aynı şeyi yaptığını biliyorum. @nytimes özet akışlarını takip etmek ve meslektaşlarımın neler gönderdilerini gözetmek orada yaptığım şeylerin sadece bir kısmı, ama aynı zamanda yeni işlerin ve yeni tarzların da arayışındayım. ”

‘Sin and Salvation in Baptist Town’ serisinden bir fotoğraf ©Matt Eich, Bu fotoğrafçı Burn Magazine editörü Francesca Gennari tarafından Instagram’da keşfedildi.

Francesca Gennari, Burn Magazine Freelance Editör ve Fotoğraf Editörü

“Bir editör olarak, bazen belirli bir tema ya da konu aradığımda, Instagram faydalı bir araç haline gelir. Her gün kullanırım. —Her zaman bağlı olmak ve Instagram’ı taramak çok önemlidir, bir sonraki fotoğrafın nasıl bir şey olacağını asla bilemezsiniz… BURN diary için haftada bir, belki de haftada 2-3 kez kontrol ederim. Hashtagler, web'de yer alan çok sayıdaki görüntünün içeriğini hızlı bir şekilde filtrelemenizi sağlar. Burn için, genellikle Burn Magazine web sitesi aracılığıyla gönderim yapıyoruz, ancak bazen yayımnlamayı düşündüğümüz fotoğrafçılara daha iyi ve daha derin bir bakış için Instagram'ı kullanıyoruz. Instagram çok daha dolaysız bir dil kullanıyor ve bir fotoğrafçının nasıl gördüğünü anlamanıza olanak sağlıyor— sıklıkla fotoğrafçı hakkında ‘gerçeklik’ ve ‘amaçla’ filtrelenen bir fotoğrafik denemeden çok daha fazla şey anlatır.

Freelance çalışmak için Instagram aracılığıyla hiç kimseyi işe almadım ama birileri beni işe aldı! Burn için, hem Burn Magazine hem de @burndiary için Instagram'da bulduğum fotoğrafçılara yer verdik. Aradığım konuya bağlı olarak, genellikle kendi araştırmalarımda çok spesifik hashtagler kullanıyorum. @Burndiary için genellikle #burnmagazine veya #photodiary veya #dailydiary gibi hashtagleri tararız. Bu hashtagleri kullanarak, hesabı ele almak (take over) isteyen fotoğrafçılarla hızlı bir şekilde irtibat kurarız. Bu yaklaşım her iki tarafında lehine çalışır.”

Ester 25 yaşında Nijeryalı bir kadın ve Protezione Civile tarafından yönetilen çocuklu annelere ve ebeveynsiz çocuklara yönelik bir sığınma evinde yaşamaktadır. Birkaç ay önce 'Mutluluk' adındaki kızıyla birlikte Nijerya'dan kaçtı. "Uzun ve zorlu bir yolculuktan sonra burada olduğum için mutluyum, benden ziyade kızım için oldukça tehlikeli bir yolculuktu. İtalyan Riace kasabası ve belediye başkanı Mimmo'ya teşekkürler, kızımın burada daha iyi bir gelecek için şansı var.” ©Francesco Pistilli - Open Society Foundations, Maggie Soladay tarafından keşfedilen bir fotoğrafçıdır.

Maggie Soladay, Open Society Foundations Fotoğraf Editörü

“Instagram'da her gün aktifim ve Open Society Foundations Instagram hesabı için Instagram takeoverlarının küratörlüğünü yapıyorum. Bunun için The Photo Society, Feature Shoot, Visura, Blink, VII, Noor, Rawiya Collective, Boreal Collective, Prime Collective ve Everyday Projects gibi fotoğraf ajanslarını, fotoğraf açısından zengin medya satış noktalarını ve fotoğraf koleksiyonlarını takip ediyorum. Kimin nerede ve hangi konular üzerine çalıştığıyla ilgili gerçekten önemli bilgiler edinebiliyorum. Son birkaç yılda göç konusunu, dünyanın en çok savaş olan ve güvensiz ülkelerinden ABD ve Avrupa’ya göçenleri ele alırken Instagram, benim içi paha biçilmez olmuştur. Görüntülerin lisansını aldım, çekimler sipariş ettim. Makedonya'nın Yunanistan ile olan sınırını kapattığı zaman oluşan krizdeki gibi, göçmen ve mülteci sorunlarını kilit noktalarda kimlerin fotoğrafladığını bilmeme dayalı olarak Instagram takeover (hesabı devralma) adayları buldum. Meksika'daki Guerrero Eyaleti gibi yerlerde günlük şiddet olayları hakkında kimlerin çalıştığını görebilmek, Meksika'daki fotoğrafçıları takip edebilmek için faydalı buldum.

Avrupa'da geçiş yapan refakatsiz ve reşit olmayan göçmenler gibi zor bir kategoride çalışma arıyorsam, kamplardan birinde bulunan profesyonel bir fotoğrafçı buluncaya kadar ya da bu olgunun gerçekleştiği olası göç yolları boyunca hashtagleri tararım. 

Her hafta, Instagram hesabımızı farklı bir fotoğrafçıya (bazen bir kolektif veya takım) devrediyoruz. Tabii ki insan hakları, adalet ve eşitlik gibi alanlarda çalışmalarımızı öven konuları ele aldıkları sürece... Kişisel projelerini akışta paylaşmaları için fotoğrafçılara bir ücret ödüyoruz. Open Society Foundations ile ilişki kuran fotoğrafçıların birçoğu için ilk temas Instagram aracılığıyla olur.

Ama her şeyden önce Instagram, fotoğrafçıları ve çalışmalarını gözümün önünde tutar. Onların Instagram’daki hikayeleri paylaşma konusundaki varoluşları ve bağlılıkları, belirli projeler için kiminle çalışılacağının önemli faktörlerinden biridir.”

Jenna Garrett, WIRED Fotoğraf Editörü

“Fotoğrafçılar genellikle, üzerinde çalıştıkları yeni bir projenin ya da yeni bir konumun Instagram aracılığıyla tanıtıcı bir görselini yayınlar. İlginçse, daha fazla bilgi edinmek için onlara e-posta gönderirim. Henüz çalışmalarını platformda keşfettiğim birini işe almadım, ancak bu olasılık dışı bir durum değil. Belirli hashtagleri de araştırmadım. Ama belki de bunu yapmalıyım! WIRED’da sık sık Instagram aracılığıyla projelere yer veriyorum. Instagram benim birincil ve favori sosyal medya mecram, bu yüzden sürekli etrafta takılıyorum. Instagram’ın keşif akışını (feed) ve hayran olduğum fotoğrafçıları takip etmeyi seviyorum. (Bunu yaparak bazı harika şeyleri keşfedebilirsiniz!)
Etiketler

Alain Fleischer1 Alberto Modiano1 albüm1 Alex Soth1 Ali Taptık2 altan bal1 altyazılı1 amatör1 Amerikan1 An1 analog1 André Kertész1 Andreas Gursky1 android1 Ankara1 anma1 Antalya Showroom ve Eğitim Merkezi1 Ara Güler3 archieve1 archive.org1 Arif Aşçı1 arigato1 arşiv6 arzu arısoy1 Aslı GÖNEN1 Associated Press1 ata kam1 Athens Photo Festival1 atlas of the future1 Audrey Hepburn1 Aynasız1 aytunç akad1 Azade Balkaner1 bağımsız yayın1 balkon2 Bangladeş1 Bank of America Merrill Lynch1 basın1 baskı2 belgesel1 bellek1 bennu gerede1 Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali1 Beyrut1 biseksüel1 booklet1 Brandon Stanton1 brugel1 burak ciritçi1 Burhan Özbilici3 burs1 Bursa Foto Fest3 Bülent Özgören1 Bülent Tüccar1 camera1 camera lucida1 can tanrıseven1 Canon1 CDA1 Cengiz Akduman1 cenk1 cenk mirat pekcanattı99 cenkmiratpekcanattı1 cennet1 cevval kaplumbağa1 chalabiart gallery1 change.org2 charlie rose1 Chobi Mela1 CMYK1 contacts12 contemporary photography5 Cortona On The Move1 Coşkun Aşar1 crows in the wheat fields1 Cumhuriyet1 çağdaş fotoğraf1 çağdaş gazeteciler derneği1 çeviri21 çirkin bebek1 da Vinci1 Dan Bracaglia1 David 'Chim' Seymour1 deneme3 dernek1 dijital1 dikiş1 Dilek YAMAN1 dinçer dmükümcü1 Don McCullin1 DSLR1 dsmart1 Duane Mıchals1 duygu1 dünya kadınlar günü1 ebe2 editör2 eğitim2 eğitmen1 eleştiri15 eleştirmen3 Elizabeth Sulis Gear1 Emily Sharpe1 Emin Özmen1 entellektüel1 erdem varol7 Ergün Turan1 erik kessels1 Ermeni1 Ernst Bloch1 estetik1 etik1 eva1 existance1 eylem1 Fabienne Cherisma1 facebook1 fahişe1 fail books2 fanzin21 feed1 festival2 Filter Photo Festival1 foto muhabiri1 foto müze1 fotografista4 fotoğraf94 fotoğraf bursu2 fotoğraf eğitimi1 fotoğraf fotoğrafçılık1 fotoğraf makinası9 fotoğraf sergisi4 fotoğraf yarışması1 fotoğrafçı23 fotoğrafçılık49 fotoğrafçılk1 fotoğrafhane1 fotoğrafın geleceği2 Fotoistanbul1 Fotoistanbul Festivali2 fotomuhabir1 fotozin17 Fouad Elkoury1 Francesca Gennari1 Fransa1 Fred Brathwaite1 Fred Ritchin1 fujifilm2 Fujifilm Adana Showroom ve Eğitim Merkezi1 fujifilmtürkiye2 galeri kambur1 Galeri Nev1 gamlı baykuşulusal fotoğraf sempozyumu1 gece1 gelecek1 George H.W. Bush1 George Rodger1 Gerhard Steidl2 Gextophoto1 Gilda Louise Aloisi1 golge fanzin1 gölge fanzin90 görsel dil1 görsel ikaye anlatımı1 görsel miras1 görsel sanatlar2 gösterge bilim2 göstergebilim1 göz kararı2 Gregory Crewdson1 grup1 gülderen bölük1 günce3 günlük4 güzel sanatlar4 haber1 Haiti1 Hakan Yaman2 hakikat1 harbor bitch1 hatıra fotoğrafçısı1 havva1 Hayret1 heartographer1 henri cartier bresson2 Henri Cartier-Bresson1 henricartierbresson1 Herkül1 hikaye2 hikaye anlatıcılığı1 Hilmi Yavuz1 hiperaktif1 Hiroshi Sugimoto1 humanoid1 Humans of New York1 IEKA1 ıik1 Indigo Print1 ısısal ciltleme1 ıstırap içerisindeki kurbağa18 Istırap İçerisindeki Kurbağa11 ıstırapiçerisindekikurbağa2 IstırapİçerisindekiKurbağa1 Ivana Sert1 ibrahim karakütük7 imza kampanyası3 indesign1 insight1 instagram4 internet1 iPhone1 iphonograph1 İstanbul4 İstanbul Fotoğraf Merkezi1 İstanbul Modern1 izleyici1 Jane Yeomans1 Japonya1 Jean-Marc Bustamante1 JEFF WALL1 John Baldessari1 John Godfrey Morris1 Josh S. Rose2 juri1 kahraman1 kamera1 Kamil Fırat2 Karlov1 kayıt1 Ken Rockwell1 kendin yap1 Kerri MacDonald1 Kevin Carter1 kılavuz1 kiss&bet1 Kodak1 kooperatif1 Kooperative Für Fotografie1 kritik1 Kubbe1 kuramsal1 kurs2 kültür hazinesi2 lazer1 legend1 Leica1 Leica Gallery Istanbul1 lens culture1 lgtb1 lirik1 Liz Spayd1 Los Angeles Times1 madonna1 Magnum2 Magnum in Motion1 Magnum Photos3 manifesto1 manzara1 Marmara Üniversitesi1 Martin H.M Screiber1 martine franck1 Martino Pietropoli1 medya3 medyaskop2 Mehmet İLBAYSÖZÜ2 Mehmet Kaçmaz1 mehmet turgut2 Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi1 MİHA1 Mimar Sinan1 Mimar Sinan Üniversitesi4 mirat1 miratın puslu fotoğraf atlası31 miratın puslu fotoğraf atlasi1 model1 Mona Lisa1 mortal1 Murat Yaykın2 Nan Goldin1 Nar Photos1 Nathan Weber1 natürmort1 Nazif Topçuoğlu1 Nazlı Yıldırım2 neden1 Niagara1 Nikon1 Nikos Economopoulos1 Nobuyoshi Araki1 nutuk1 NYTimesAtWar1 NYTmag1 Obama1 Oded Wagenstein2 okan pulat4 Olivier Laurent2 onur girit1 Orhan Pamuk5 orta format1 orta format dergi1 ortak miras2 Oskar Woinski1 Osmanlı2 oyun2 öğrenci1 Ölçümbatör1 Özcan Yaman1 parça1 pdf1 pekcanattı1 Perpignan1 Peter Buczkowski1 Peter van Agtmael1 Phill Corbett1 Photo Ireland1 PhotoEspaña1 photographer1 photography2 photography magazine1 photoquotes1 photoshop1 photozine8 podcast8 polycopies7 portre2 profesyonel1 propaganda1 Prosthetic Photographer1 radyo1 Refik GÜLER1 Rencontres d'Arles1 resim2 retrospektif1 rezervuar köpekleri1 robert capa2 robot1 Roland Barthes1 RONI HORN1 röportaj17 Rum1 Sabit Kalfagil4 salça çocuk1 sanat1 sanatçı3 Sarah Moon1 SarahSentilles1 savaş1 sayfa1 sedat pekcanattı1 SEDAT PEKCANATTI TOPLUMCU BELGESEL FOTOĞRAF PROJESİ BURSU 20193 Selahattin Sevi1 Semih Kırmemiş1 sempozyum1 sergi6 servet dilber2 servicerobots1 sesli kitap1 Seyit Ali Ak1 shadow of a doubt1 Shahidul Alam1 Simon Norfolk1 Sin1 sinan çakmak2 siyah-beyaz1 sohbet1 sokak fotoğrafçılığı5 sokakfotoğrafçılığı1 sophie calle1 Sosyal1 sosyal belgesel2 sosyal medya1 soykırım1 Steidl1 story teller of istanbul2 styx1 Sudan1 suikast1 suimasen editions7 sunum2 Susan Sontag1 Swarovski1 şarkı1 şavaş fotoğrafçısı1 Tate Britain1 TBILISI PHOTO FESTIVAL1 tbt1 teknoloji1 telefon fotoğrafçılığı1 tema1 tercüme1 TFSF1 The New York Times1 THOMAS STRUTH1 TIME1 TIME LightBox2 Times1 tipi photobook shop1 tipibookshop6 Tokyo1 Tolga Sezgin1 Tophane-i Amire1 trans1 tren1 triptik1 Tuncay Dersinlioğlu1 Turgay Süsem1 Türk1 Türkçe altyazı6 türkçe altyazılı5 Türkiye1 tv programı1 twitter1 ulusal1 uluslararası1 Unseen Amsterdam1 vesikalık1 video1 vincent van gogh1 visa pour l'Image2 volume 21 Walter Benjamin1 Wilhelm Reich1 wim wenders1 yabancı1 yağlı güreş1 yapay zeka1 yapı kredi1 Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş.1 yapılacaklar1 yapılmayacaklar1 yedi kat1 yeraltı edebiyatı1 yunus nadi ödülü1 Zaman1 Zeina Arida1 zekai türköz1 zengin1 zımbalayıcı1 Ziya Osman SABA1
Daha fazla göster

Popüler Yayınlar